Historie perel a současnost

Historie

Historie a stáří perel

Perly svoji krásu ukázaly lidstvu již před 6 tisíci lety a jsou spojovány především s láskou. Jsou jediným organickým drahokamem a jediným skvostem, o jehož původu se traduje mnoho mýtů a legend.

V hinduistické kultuře jsou perly spojovány s Měsícem a symbolizují čistotu a lásku. Nejvyšší Bůh Krišna sestoupil do oceánu, kde objevil první perlu a tu daroval své dceři právě v den její svatby. Perly měly chránit nevěsty z vdovství, zajistit šťastný manželský život a věrnost. Perly ale také dokázaly urychlit zákony karmy a posílit milostné vztahy.

Řekové a Římané věřili, že nošení perel podporuje partnerskou soudržnost i manželskou harmonii a také že ono památné pouto mezi Psyché a Kupidem bylo vykresleno jako šňůra z perel. Římané však považovali perly i za symbol velkého bohatství, moudrosti, půvabu a štěstí. Dámy v perlových náhrdelnících spávaly, aby se jim zdály pěkné sny. O Venuši, římské bohyni smyslnosti, krásy a lásky, se zase tradovalo, že se zrodila z mořské ústřice stejně jako perla

Současnost

Součastnost perel a

V dnešní době jsou perly považovány především jako symbol ženské krásy, něžnosti a sebevědomí. Perla, to je opravdový luxus.

Šperky z pravých perel jsou hodnotné a nadčasové, bývá proto zvykem, že se v rodině předávají z generace na generaci. Klasické perly mají oproti jiným šperkům velkou výhodu: neztrácejí časem hodnotu, naopak, jejich cena roste v závislosti na historii šperku. V britské královské rodině se takto například již přes 200 let dědí dva perlové náhrdelníky, které královna Alžběta II. oblékla v den své svatby. Pro svou symboliku jsou perly také vhodným dárkem u příležitosti křtin, promocí a svateb. Na svatební cestě takto Joe DiMaggio věnoval své nevěstě Marilyn Monroe perlový náhrdelník. Perlové náhrdelníky milovala i Jacqueline Kennedyová a monacká kněžna Grace. Jejich jednoduchost a prostá krása sluší každé ženě.