Jak o perly pečovat

Jak o perly pečovat
  1. Perly by se neměly dostat do kontaktu s parfémem, lakem na vlasy či jiným kosmetickým přípravkem, který by mohl poškodit jejich povrch a snížit jejich lesk. V případě nehody otřete perly kouskem navlhčené látky, případně celý šperk opláchněte v čisté vodě. V žádném případě perly nečistěte chemicky. Perly navlečené na hedvábí poté nechejte na čistém kousku látky alespoň 24 hodin oschnout.
  2. Perly jsou náchylné na poškrábání ostrými předměty, proto je nenoste společně s kovovými řetízky nebo v blízkosti zipu. Nenechávejte je ani volně ležet ve šperkovnici či kabelce, mohly by se poškrábat a časem ztratit lesk. Pokud je zrovna nemáte na sobě, uchovávejte perly samostatně v měkkém ochranném obalu.
  3. Perly nevystavujte dlouhodobému silnému světlu a extrémním teplotám, příliš horké prostředí neprospívá jejich lesku. Při fénování vlasů perlové šperky vždy odložte.
  4. Vlastníte-li prsten s perlou, doporučujeme jej sundávat při manipulaci s vodou a mýdlem.
  5. Pokud se Vám původně pevně navlečený perlový šperk po letech nošení roztáhl a perly se mezi uzlíky volně pohybují, nechte šperk u odborníka převléknout. Hrozí totiž, že se šperk přetrhne.
  6. Perly pravidelně noste, kontakt s Vaší pokožkou jim prospívá a zabraňuje jejich vysychání. Před uložením do šperkovnice můžete perly občas otřít kouskem látky navlhčené v čisté vodě.