Jak vybrat perlový náhrdelník

1. Barva perel

Barva perel

Bílé, černé, nebo barevné perly? Možností je mnoho. Pokud se jedná o koupi prvního perlového náhrdelníku, pak volbou klasických bílých perel nemůžeme nic pokazit. Vedle bílých existuje řada osobitých barevných odstínů od smetanové po černou.

Zvažujeme-li koupi barevných perel, je vždy dobré zamyslet se nad tím, k jakému oblečení je bude jejich majitelka nejvíce nosit a podle toho zvolit vhodný odstín perel. Příjemnou vlastností perel je jejich schopnost reflexe okolních barev. Přiložíme-li náhrdelník z bílých perel například k růžovému podkladu, perly díky odrazům v perleti získají jemně růžový nádech. Takto se nemusíme obávat, že by se určitý odstín perel hodil pouze k jednomu odstínu oblečení, neboť perly mění své odlesky v závislosti na okolních barvách, ke kterým je nosíme.

2. Velikost perel

Velikost perel

 

Máme-li vybranou barvu perlového náhrdelníku, je dobré zamyslet se dále nad velikostí samotných perel. Kromě klasických rovnoměrně velikých perlových náhrdelníků lze koupit odstupňovaný náhrdelník, který u uzávěru začíná malými perličkami, jejichž průměr se ke středu zvětšuje. Takový perlový náhrdelník působí něžně a většinou je k dostání v délce choker nebo princess. Velikosti perel lze také různě kombinovat.

Ideální velikost perel neexistuje, každá žena upřednostňuje něco jiného. Všeobecně platí, že mladé dívky a drobné ženy by měly volit menší perličky, ty velké by mohly působit příliš těžkým dojmem. Zralým a vysokým ženám se naopak doporučuje volit větší velikost, která dodá jejich vzhledu žádoucí sofistikovanost. Za střední velikost, která sluší všem typům žen, považujeme 6-7 mm průměr perel.

3. Tvar perel

Nejžádanější je dokonalý kulatý tvar. U kulatých perel se posuzuje pravidelnost tvaru, u protáhlých perel jejich symetričnost. V tom panuje celkem shoda.

Pravidelnost kulatého tvaru perel:

dokonale kulatý

dokonale kulatý

nepravidelný

nepravidelný

rýhovaná perla

rýhovaná perla

 

Nejčastější tvary perel:

perla kulatá

perla kulatá

perla buton

perla buton

perla kapka

perla kapka

perla oválná

perla oválná

perla barokní

perla barokní

4. Délka náhrdelníků

perlovy nahrdelnik collar marilyn monroe

Collar

Perlový náhrdelník o délce přibližně 33 cm těsně obepínající krk, u něhož je – stejně jako u pánské košile – nutné změřit přesný obvod krku jeho majitelky. Náhrdelník délky collar mívá často přizpůsobivý uzávěr, který umožní nastavení tak, aby šperk neškrtil a zároveň obepínal krk v tom pravém místě. Tato délka je vhodná k výstřihům do V, širším lodičkovým výstřihům, nebo k oblečení bez ramínek.

perlovy nahrdelnik choker

Choker

Perlový náhrdelník o délce 41 cm přirozeně spočívající na klíčních kostech. Tato elegantní a velmi dobře kombinovatelná délka se nosí dobře k ležérnímu oblečení, do kanceláře, i ke slavnostním šatům, navíc dobře doplní každý typ výstřihu. Pokud tento náhrdelník plánujeme kombinovat s výstřihem končícím ve stejných místech, je vhodné volit víceřadý perlový náhrdelník a náhrdelník z větších perel. Malé perličky by se mohly ve výstřihu ztrácet a zapadat do něj.

perlovy nahrdelnik princess angelina jolie

Princess

Perlový náhrdelník o délce 45 cm je delší variantou mezi krátkými perlovými náhrdelníky. Perly v tomto náhrdelníku leží pod klíčními kostmi jeho nositelky, hodí se proto nejlépe k rolákům, lodičkovým, vysoko položeným a středně hlubokým výstřihům. Tato klasická délka je oblíbená mezi ženami, které touží po krátké délce perlového náhrdelníku a přitom nemají rády u krku pocit obepnutí.

perlovy nahrdelnik matinee coco channel

Matinée

Perlový náhrdelník o délce 60 cm leží na horní polovině hrudníku a dobře doplní společenské oblečení, které ženy nosí do práce. Tato velmi ženská délka elegantně doplní halenky, šaty i kostýmy. Náhrdelník délky matinée lze navíc pohodlně převléci přes límeček u košile a nosit jej k rozhalence.

perlovy nahrdelnik opera

Opera

Perlový náhrdelník o délce 80-90 cm spadá k linii pasu a je zajímavým kontrastem k vysoko položeným výstřihům. Stočíme-li jej do dvou a více řad, můžeme jej nosit jako víceřadý choker, což této délce dodává na atraktivnosti.

perlovy nahrdelnik rope

Rope

Perlový náhrdelník delší než 100 cm je velmi variabilním doplňkem, který lze nosit libovolně obtočený kolem krku, s uzlem, nebo i na zápěstí jako náramek.