Jak rozlišit pravou perlu od umělé

Jak rozlišit pravou perlu od umělé

„Nejlepší je prohlédnout si je na denním světle", popisuje expertka. Pravé perly jsou paradoxně méně dokonalé: „Můžou se tvarově trochu odlišovat, můžou mít odchylky v barvách, lesku nebo velikosti."

Běžné jsou u nich velmi drobné nedokonalosti; mají také hrubší povrch. „Pokud můžete, zkuste si perly jemně otřít o hranu zubu. U pravých perel byste měli mít pocit, že je na povrchu jemný píseček. Umělá perla ze skla nebo z plastu po zubu hladce klouže.“ U náhrdelníku si vždy prohlédněte šňůrku. „Perly nemají ležet hned vedle sebe, měly by mezi sebou mít malé uzlíky. Je důležité, aby byly za každou perlou, nejen u krajů. Když se pak náhrdelník přetrhne, přijdete maximálně o jednu,“ vysvětluje šperkařka. „Rozdíly jsou i mezi uzávěry,“ dodává. „Na dražších špercích s pravými perlami bývají kvalitnější, mívají bezpečnostní pojistku.“ Napovědět nám může i fakt, že pravé perly se dají sehnat jen do určité velikosti. U těch opravdu velkých tedy můžeme zcela jistě říct, že jsou vyrobené z plastu nebo ze skla.

Zpracování:

  • Perly třídíme a vážeme do náhrdelníku či náramku přímo v naší zlatnické dílně. Vybíráme perly vyšší střední třídy.
  • Perly řadíme podle velikosti a barevného odstínu tak, aby perlový náhrdelník tvořil kompaktní linii. Uprostřed náhrdelníku jsou perly největší, směrem k uzávěru se velikost perel plynule zmenšuje. Výběr a řazení perel vyžaduje zkušenosti a vrozený cit pro perly. Pokud jsou perly pečlivě vybrány a sestaveny tak, aby žádná – tvarem, barvou nebo leskem – nevyčnívala z řady, rozzáří se perlový náhrdelník v celé své kráse.
  • Vážeme-li perlový náhrdelník současně s náramkem, vybíráme vždy perly stejné kvality a shodného barevného odstínu. Při pozdějším požadavku na doplnění náhrdelníku náramkem, není v našich silách zaručit přesně stejný barevný odstín nebo lesk perel. Přesto se vždy snažíme co nejpečlivěji vybrat ty nejvhodnější perly ať už jde o náramek či náušnice.
  • Důležitým prvkem při sestavě náhrdelníku je preciznost jeho navázání. Používáme k tomu praxí ověřené hedvábné nitě, podle potřeby dvou nebo tří pramenné. Jednotlivé uzlíky mezi perlami chrání perly proti otěru. Uzlíky jsou také pojistkou při případném přetržení náhrdelníku. Správně navázaný perlový náhrdelník má každý uzlík pevný, stejně velký a navázaný ve stejné vzdálenosti od perly jako všechny ostatní. Jedině tak je zajištěna stejná vůle ohybu perlové šňůry po celé délce.
  • Perlové náhrdelníky a perlové náramky z naší dílny jsou opatřeny kvalitním uzávěrem. Součástí zámkového uzávěru ve tvaru kuličky je pojistka proti nechtěnému rozepnutí.